Триумф на книгата: Официално откриха „Пловдив чете“ с „Орфеев венец“ за Валентин Дишев и „Златна четка“ за Дамян Дамянов

Кристина Атанасова

Книгата е място, което събира нейните създатели и нейните читатели. Място, което изгражда едно ново общество, характеризиращо се с думи като вдъхновение, споделеност и заедност.

Литературният фестивал „Пловдив чете“ поставя книгата на пиедестал повече от двайсет години. Писатели, издатели и читатели празнуват триумфа на книжното дело сред най-изтъкнатите места с национално културно значение в Пловдив като Античния театър, Стария град, Народна библиотека „Иван Вазов“. Форумът „Пловдив чете“ се провежда всяка година през месец юни, а домакин на мащабното събитие вече осем години е издателска къща „Жанет 45“ с основател поетесата Божана Апостолова, а сега под управлението на нейния син Манол Пейков.

„Само духовните хора могат да вървят напред и да имат успехи“, сподели развълнувано Божана Апостолова пред многобройните сияещи очи на присъстващите на откриването, което по традиция се провежда на сакралното за пловдивчани място – Античния театър. Поетесата и издател връчи тържествено букет на Гери Георгиева – човекът, който блести и зад сцената, и с много труд и упорство гради общността на „Пловдив чете“.

Водещият на събитието Даниел Ненчев покани Манол Пейков, който разкри тайната на успеха на издателство „Жанет 45“, както и на литературния фестивал „Пловдив чете“ – взаимността. Взаимност между писатели, издатели и читатели, взаимност между човеците, взаимност, чиято сила се крие в сътрудничеството, в споделеността и в общото дело.

Манол Пейков допълни още, че: „Отварянето на българската литература към света е също толкова важно, колкото и отварянето на света към българската литература.“ Той не скри недоволството си от факта, че социалните мрежи постоянно ни заливат с фалш и филтър и припомни, че: „В качествената литература няма фалшиви новини. Дори когато разказва измислени истории, тя достига до сърцето на истината по-бързо и по-точно.“

Министърът на културата Кръстьо Кръстев връчи престижния „Орфеев венец“ на Валентин Дишев за високи постижения в съвременната поезия. А той отправи апел към всички присъстващи: „Нека не насочваме любовта към миналото, за да имаме любов за настоящето и бъдещето. За да имаме възможност да съзидаваме, да променя света си такъв, какъвто го искаме чрез любов и съзидание.“

Заместник-кметът по „Култура“ в община Пловдив Пламен Панов връчи „Златна четка“ на Дамян Дамянов за най-добро художествено оформление на книга. Рисувайки с думи, художникът сподели: „Наградата „Златна четка“ е много повече от индивидуален приз за постижение в изкуството на книгата. Тя е изтъкана от невидими нишки, които свързват всички, които са я получавали преди мен, всички толкова уважавани от мен художници, но и всички онези, които дълго време са работили за това изкуството на книгата в България да бъде на толкова високо ниво. Тази невидима нишка в крайна сметка изтъкава дрехата на духа на красивата книга, на която ние разчитаме да ни съхрани и запази в преломното време, в което ни е отредено да живеем.“

Триумфът на книгата всъщност е триумф на човека, който мисли, пише и чете, който не руши, а създава, който процъфтява, щом се докосне до величието на словото. „Пловдив чете“ официално поведе напред духовните хора под тепетата за 21-и път.  

Снимки: Владислав Христов