Loading Events

« All Events

  • This event has passed.

Книга и музика в едно! Да срещнем проф. Симо Лазаров

14 юни 2018 @ 17:00 - 19:00

Книга и музика в едно! Да срещнем проф. Симо Лазаров – първият български композитор на електронна музика

На 14 юни от 17 часа в Културен центът «Тракарт» Нов Български университет представя книгата „В света на електронната музика на Симо Лазаров“, фокусирана върху творческата лаборатория на композитора. Проф. Д-р Симо Лазаров ще бъде гост на представянето. Ще се насладим и на изпълнение на електронна музика на живо. Автор на книгата е Росица Бечева.

За проф. д-р Симо Лазаров:

Чрез своята повече от 40-годишна творческа дейност в областта на електронната и компютърната  музика, проф. д-р Симо Лазаров успява да създаде многобройни привърженици на тази музика, да спомогне за постепенното превръщане на България в едно от средищата на електронната и компютърната музика в европейски и световен мащаб.

Началото на неговата дейност е свързано с първото в България студио за електронна музика при БНР, създадено през 1974 г. Дейността на студиото включва продуцирането на авторски творби в областта на електронната музика, радиопредавания, специализирани издания, записи на грамофонни плочи и компактдискове.

Друг аспект от дейността на Симо Лазаров е неговата педагогическа дейност. През 1996 г. професор Лазаров създава съществуващата и до днес в НБУ първа в България специализация „компютърно музициране“, която възпитава професионалисти в областта на електронната и компютърната музика.

Многобройните отличия от международни конкурси за електронна и компютърна музика, които композиторът Симо Лазаров получава през годините дават основание да се твърди, че създадените от автора произведения са съизмерими със световните образци в тази област.

Чрез реализираните повече от 2500 концерти, както и чрез организирания от него и ежегодно провеждан от 1989 г. до днес Форум – фестивал „Вселената на компютърната музика“, творецът успява да запознае българската публика със света на електронната и компютърната музика, а едновременно с това, като радетел на електронната музика в България да изведе българска електронна музика извън националните й граници и да й осигури  признание извън пределите на своята родина.

За книгата:

Това е първото цялостно изследване, посветено на пионера на електронната и компютърната музика в България. За първи път музиката му е тема на отделна разработка, която е и първи по рода си опит музикалното мислене на Симо Лазаров да бъде анализирано до ниво на самостоятелна музикално-езикова система. Акцентът е поставен върху цялостната творческа дейност на композитора – създаването на произведенията, замисъла и реализацията на проектите, студийната, изпълнителската и концертна дейност, педагогическата и продуцентска активност, популяризаторската дейност, като е направен опит за извеждане аспектите на електронното звукоизвличане и интерпретацията, композиционната система, идеите за темброво пространство, концептуалният модел за синтетичен спектакъл. Къде се разполага творчеството на Симо Лазаров в съвременната българска музикална култура? От гледна точка на историческото присъствие в полето на българската музикална среда, на новата българска музика, творчеството на Симо Лазаров носи идеите за съвременност, обновление, за художествена промяна, за търсенето на нови художествени еталони и пътища за обновление на музикалния език чрез съчетаване на музика и технология, чрез идеята за синтез между изкуствата и търсенето на творческа идентичност, чрез обръщането към електронното звукоизвличане, електронната и компютърната музика, нова чувствителност, нова звукова естетика. Книгата е посветена на 70 годишния юбилей на проф. д-р Симо Лазаров – почетен професор на Нов български университет.

 

Проф. Симо Лазаров:

http://bnr.bg/radiobulgaria/post/100235639/simo-lazarov-syzdatel-na-elektronnata-muzika-v-bylgariya

 

http://archives.bnr.bg/10358/simo-lazarov-parviyat-balgarski-kompozitor-na-elektronna-muzika/

 

Details

Date:
14 юни 2018
Time:
17:00 - 19:00

Venue

Културен център „Тракарт“
подлез Археологически
Пловдив, 4000 България
+ Google Map
View Venue Website

Organizer

Пловдив чете